Kada pojava vaginalnog sekreta može da zabrine?
Šta je to što razlikuje uobičajen sekret od sekreta koji je ženama znak za javljanje ginekologu?
Šta sve ukazuje na to da je potrebno obratiti se lekaru i koje su to posledice koje mogu (in)direktno da dovedu do nekih ozbiljnijih komplikacija?
Odgovori na ova i mnoga druga pitanja u vezi teme vaginalnog sekreta nalaze se u ovom blogu.
Šta je vaginalni sekret?
Vaginalni sekret je normalna pojava kod svake žene. Ima svoju svrhu i doprinosi zaštiti ginekološkog zdravlja. Fiziološki, vaginalni predeo nije suv i sterilan, niti treba da bude.
Ćelije grlića materice poseduju sekretorne žlezde koje luče sluzavu tečnost, koja vlaži vaginalnu sluznicu. Vaginalni sekret nas oslobađa mrtvih ćelija i bakterija, čime se vagina održava zdravom i čistom.
U našem narodu postoji izraz za vaginalni sekret koji je u učestaloj upotrebi i naziva se „belo pranje“. Iako je vaginalni sekret potpuno fiziološki produkt, on je i najčešći razlog zbog koga se žene javljaju ginekologu.
PH vrednost vagine
pH vrednost vagine je promenljiva usled brojnih faktora, kao što je terapija antibioticima, trudnoća, dojenje ili menopauza. Važno je znati da je prirodna blago kisela sredina vagine nešto što ženu čuva od razvoja loših bakterija, pa zato upotreba agresivnih sredstava za održavanje higijene može da oslabi kiselost sredine i njenu prirodnu barijeru. U proseku, pH vrednost vagine se kreće od 3,8 do 4,5. U slućaju da dolazi do povećanja ove vrednosti, smanjuje se vaginalna kiselost i organizam je izloženiji bakterijama, pa se preporučuje upotreba suplementacije koja u svom sastavu ima laktobacile.
Pojačan vaginalni sekret
Povećana količina sekreta je uobičajena u nekim situacijama, u toku trudnoće ili tokom ovulacije pod uticajem hormonskih promena. Ipak, ukoliko postoji pojačan vaginalni sekret, praćen promenom boje, konzistencije i mirisa, može biti pokazatelj vaginalne infekcije.
Kako se dijagnostikuje vaginalni sekret?
Dijagnoza vaginalnog sekreta zahteva posetu ginekološkoj ordinaciji.
Ginekolog će uzeti osnovne podatke i najverovatnije postaviti par pitanja:
- -Kada ste primetili pojačan sekret?
- -Koje je boje?
- -Da li ima neprijatan miris?
- -Koja sredstva za pranje koristite?
- -Da li ste upotrebljavali antibiotike u skorije vreme?
Nakon razgovora, sledi ginekološki pregled i uzimanje vaginalnog i/ili cervikalnog brisa. Bris se uzima kroz sterilan spekulum od strane ginekologa. Ovo je bezbolna i rutinska analiza.
Brisevi se mogu uzeti nevezano za vreme tokom dana, ali je bitno da žena dan pre nema seksualni odnos, da nema menstruaciju, kao i da ne koristi neku lokalnu terapiju.
Nakon uzimanja brisa, uzorak se šalje na mikrobiološku analizu, gde se izoluju bakterije, gljivice, paraziti. Ukoliko se broj patogenih mikroorganizama pokaže u velikom broju, radi se i antibiogramski test, odnosno osetljivost bakterija na određene vrste antibiotika, kako bi se terapija tačno prilagodila uzročniku infekcije.
Vaginalni sekret – grupe
Normalan vaginalni sekret je proziran ili bele boje, bez neprijatnog mirisa i ne zahteva nikakvu terapiju.
Prema stepenu čistoće, vaginalni sekret se može podeliti u 6 grupa:
I grupa vaginalnog sekreta
nalazi se kod devojčica, mikrobiološki su prisutne dobre probiotske bakterije – laktobacili, sekret je bez mirisa, beličast ili proziran. Ovo je normalan nalaz vaginalne mikrobiote i ne zahteva nikakvu terapiju.
II grupa vaginalnog sekreta
ovu grupu sekreta nalazimo kod sekualno aktivnih žena, beličaste boje, bez neprijatnog mirisa. Takođe, ovakav nalaz je karakteristika normalne, zdrave vaginalne flore i ne zahteva farmakološki tretman.
III grupa vaginalnog sekreta
predstavlja najčešči nalaz kod seksualno aktivnih žena. Ovde pronalazimo mikrobiološki nalaz patogenih bakterija, izazivača vaginalnih infekcija (E. Coli, streptokok, Prevotella, stafilokok). Ima vrlo malo laktobacila ili ih uopšte nema, a sekret je promenjene boje i konzistencije, beličaste ili žućkaste boje, koji prati neprijatan miris. U pitanju je mešovita bakterijska infekcija ili vaginoza. Nekada prolazi spontano, ali najčešće je potrebno lokalno ili sistemsko lečenje antibioticima, u zavisnosti od samih simptoma.
IV grupa vaginalnog sekreta
ova grupa sekreta karakteristična je za bakteriju Neisseria gonorrhoeae – gonokok. Ovo je seksualno prenosiva bolest koja se lako prenosi, pogotovo kada je u pitanju često menjanje partnera. Kod žena se javlja simptom obilne žućkaste sekrecije. Potrebno je antibiotsko lečenje oba partnera. Ukoliko se ne leči, gonokok se može preseliti u više krajeve genitalnog trakta i izazvati ozbiljnija oboljenja karlice.
V grupa vaginalnog sekreta
izazivač je bakterija Trichomonas vaginalis. Sekret je penušav, zelenkasto-žute boje, neprijatnog mirisa. Ova bakterija je dosta uporna i često se vraća, a ukoliko se ne leči, može izazvati probleme sa sterilitetom. Osim što je seksualno prenosiva, infekcija Trichomonasom je karakteristična i u urologiji, prilikom upotrebe katetera. Potrebno je lečenje oba parnera.
VI grupa vaginalnog sekreta
vaginalni sekret je vrlo karakterističan, bez mirisa, obilan, beo i sirast. Prisutan je i svrab. Uzročnik je gljivica Candida albicans. Ovu grupu sekreta lekar lako dijagnostikuje, čak i bez mikrobiološke potvrde, jer kandida pravi svoje karakteristične kolonije (skrame) na vaginalnoj sluznici.Kandidijaza nije polno prenosiva, i iako neprijatna, najmanje je rizična. Povezuje se sa upotrebom antibiotika i padom inuniteta. Leči se antifungalnom (antigljivičnom) lokalnom i oralnom terapijom.
Pojava krvi u sekretu
- Hormonski disbalans – jedan od razloga krvarenje jeste i promena u nivou estrogena i progesterona koji se nalazi u ženskom organizmu.
- Polipi – izrasline koje su na grliću materice isto mogu dovesti do krvarenja, ali se one mogu ukloniti lekarskom intervencijom.
- Miomi – nastanak mioma često je praćen krvarenjem mimo ciklusa, obilnim menstrualnim krvarenjem i bolom. Kao i polipi, mogu se ukloniti na jednostavan način.
- Infekcije – neke infekcije mogu da budu uzročnici pojave vanmenstrualnog krvarenja, pa je važno nakon uočavanja te pojave blagovremeno zakazati pregled.
- Kontracepcija – ako se kreće sa upotrebom ili prestankom upotrebe kontraceptivnih pilula, može da se javi krvarenje koje ne treba da brine.
- Krvarenje u trudnoći tokom prva tri meseca je isto relativno česta pojava koja sa sobom ne mora nužno da nosi neki problem, ali je svakako važno o ovome obavestiti svog doktora koji vodi trudnoću.
Lečenje vaginalnog sekreta
I i II grupa sekreta ne zahteva nikakvo lečenje, dok je ostale grupe potrebno tretirati. Lečenje vaginalnih infekcija se sprovodi upotrebom antibiotske ili antigljivične lokalne ili oralne terapije, u zavisnosti od samog uzročnika, antibiograma i težine infekcije.
Tokom i nakon terapije potrebno je koristiti i oralne vaginalne probiotike bogate laktobacilima, kako bi se nadoknadili laktobacili i normalizovao sastav i pH vaginalne flore-mikrobiote.
Za održavanje izbalansirane vaginalne mikrobiote, preporuka je i održavanje higijene korišćenjem sredstava koji ne sadrže agresivne i veštačke sastojke. BIOTA intima gel doprinosi održavanju zdrave i čiste intimne regije, pružajući osećaj dugoročne svežine. Sastav gela ima protivupalno, regenerativno i antiseptičko dejstvo i bezbedan je za svakodnevnu upotrebu.
Kako sprečiti pojavu pojačanog vaginalnog sekreta?
Najbolji način sprečavanja pojačanog vaginalnog sekreta jeste održavanje zdravih higijensko-dijetetskih navika.
Ovo uključuje: izbaciti iz ishrane rafinisane šećere i industrijske prerađevine, alkohol i cigarete. Kod uporne kandide, savetuje se i anti-kandida dijeta tokom čitavog perioda lečenja.
Obavezno izbegavati nošenje uske garderobe, sintetičkog veša i običnih sapuna za pranje intimne regije.
Za održavanje higijene najbolje su kupke prilagođene baš intimnom području, kao i upotreba pamučnog veša, opranog na 9O stepeni. Koristiti zaštitu (prezervative) tokom odnosa. Uz sve navedeno, od izuzetne je važnosti kolonizovati vaginalnu sluznicu dobrim laktobacilima.
Redovna upotreba oralnih probiotika koji sadrže laktobacile obezbeđuje zdravu vaginalnu floru – mikrobiotu i sprečava nastanak svih ovih neprijatnih vaginalnih infekcija.
Zaključak
Ohrabrujemo sve dame da se bez ustručavanja obrate za pomoć lekaru ako primete neke neuobičajenosti ili promene u vaginalnom sekretu. Ne mora značiti da je uzrok tome neki problem – može se desiti da je u pitanju nešto zbog čega neće biti potrebna nikakva terapija, ali to će se znati tek onda kada se obratite lekaru.
Ne ignorišite simptome i vodite računa o svom zdravlju, uz zdrav način života i dobre higijenske navike.
Često postavljana pitanja
Šta je vaginalni sekret i da li je normalno imati ga?
Vaginalni sekret je normalna pojava kod svake žene i on ima svoju zaštitnu funkciju, oslobađajući telo bakterija i čineći vaginalnu makrobiotu zdravom.
Koji su različiti tipovi vaginalnog sekreta?
Postoji šest vrsta vaginalnih sekreta i one su međusobno klasifikovani prema stepenu čistoće.
Da li promene u vaginalnom sekretu mogu ukazivati na infekciju?
Po intenzivnom i neprijantnom mirisu vaginalnog sekreta, povećanoj količini sekreta ili boji žene mogu naslutiti da postoje promene koje se odvijaju u njihovom organizmu, koje je potrebno proveriti na ginekološkom pregledu.
Kako se dijagnostikuje uzrok promena u vaginalnom sekretu?
Dijagnoza promena u vaginalnom sekretu kreće od uzimanje anamneze, zatim ginekološkog pregleda vagine i grlića materice i završava se laboratorijskim analizama uzoraka sekreta, gde se identifikuje prisutnost bakterija, gljivica ili parazita.
Kako se leče infekcije koje uzrokuju promene u vaginalnom sekretu?
Lekari, shodno vrsti infekciji kod pacijentkinje, propisuju terapije antibioticima ili antimikotičnim lekovima ili kremama.
Da li su promene u vaginalnom sekretu normalne tokom trudnoće?
Trudnice ne bi trebale da se preterano brinu ako primete promene u svom vaginalnom sekretu, jer su one prirodne tokom trudnoće zbog pristunih vaginalnih promena.
Kako mogu da održavam vaginalno zdravlje?
Pravilna higijena intimne regije bez upotrebe agresivnih sredstava, nošenje pamučnog donjeg veša, zdrava ishrana i sigurne seksualne aktivnosti utiču na održavanje dobrog vaginalnog zdravlja.
Kada treba potražiti hitnu medicinsku pomoć zbog promena u vaginalnom sekretu?
Žene bi trebalo da se obrate lekaru ukoliko primete intezivan i dugotrajan broj, krvavi ili smeđi sekret van menstrualnog ciklusa, neprijatan miris i pojavu intenzivnog svraba ili peckanja.
Literatura
https://www.webmd.com/women/vaginal-discharge-whats-abnormal
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/4719-vaginal-discharge
https://www.healthline.com/health/vaginal-discharge