Broj za porudžbine: + 381 21 304 76 36
Pon. – Pet.  od 8 do 16h

Bakterijska vaginoza – šta je i kako se leči?

Bakterijska vaginoza - Biota intima

Šta uraditi kada se desi bakterijska vaginoza? Sa čime se sve žene nose tokom trajanja infekcije i kako se leči bakterijska vaginoza? Sve što svaku ženu može zanimati na ovu temu pronaći će u ovom tekstu.

Šta je bakterijska vaginoza?

Bakterijska vaginoza (BV), aminski kolpitis ili nespesifični vaginitis je vaginalna infekcija izazvana prekomernim rastom bakterija koje normalno žive na vaginalnoj sluznici.

Za razliku od drugih infekcija, BV nije izazvana spoljašnjim uzročnicima, nego do nje dolazi kada se poremeti sastav normalne vaginalne flore-mikrobiote. To je najčešći uzrok pojave pojačanog sekreta i poseta ginekolozima kod žena u reproduktivnom periodu.

Naučni i epidemiološki podaci kažu da oko 30% žena ima bakterijsku vaginozu. Ona se pronalazi i kod oko 25% trudnica. Bakterijske vaginoze se mogu javiti sa ili bez simptoma.

Kako se dobija bakterijska vaginoza?

Svaka žena može dobiti bakterijsku vaginozu. Ovo nije seksualno prenosiva bolest, ali se javlja mahom kod seksualno aktivnih žena.

Najrizičnija grupa za dobijanje vaginoze

  • Trudnice
  • Žene koje kao kontracepciju koriste spiralu
  • Žene koje često menjaju partnere
  • Žene koje koriste neadekvatne kupke za pranje intimne
  • Regije
  • Žene koje imaju vaginalnu disbiozu (manjak laktobacila)
  • Rani početak seksualnih odnosa
  • Upotreba cigareta

Šta uzrokuje bakterijsku vaginozu?

Kao što mikroorganizmi žive na koži i u crevima, tako nastanjuju i vaginu svake žene. Ova zajednica mikroba ranija se nazivala vaginalna flora, a danas nosi naziv vaginalna mikrobiota.

BV nastaje kada dođe do neravnoteže između dobrih mlečno-kiselinskih bakterija – laktobacila i bakterija koje mogu da izazovu bolest.

Jednostavno rečeno – BV nastaje kada se smanji broj laktobacila i počne prekomerno razmnožavanje ostalih bakterija. Bakterijska vagionoza nije zarazna bolest, ali seksualna aktivnost povećava rizik za njen nastanak. U velikom broju slučajeva, bakterijske vaginoze nisu opasne, ali uzrokuju neprijatne simptome i remete kvalitet života kod ženskog pola.

Međutim, ukoliko se često javljaju i ne leče, mogu dovesti do različitih zdravstvenih komplikacija, prvenstveno do ženskog steriliteta. Podaci pokazuju da se BV može pronaći kod čak 45% osoba ženskog pola koje imaju problem sa steriltetom u poređenju sa 15% žena koja su ostvarile trudnoću.

S obzirom da se vaginalna bakterioza ne može „dobiti“, i da je izazvana disbalansom vaginalne mikrobiote, muškarci ne oboljevaju. Iz istog razloga, aminski kolpitis ili nespecifični kolpitis, što su drugi nazivi za BV se može javiti i kod osoba koje nikada nisu imale seksualne odnose.

Koji su najčešći uzročnici bakterijske vaginoze?

Gardnerella vaginalis

Jedan od najčešćih uzročnika nespecifični kolpitis-a jeste bakterija Gardnerella vaginalis. Gardnerella vaginalis je normalno prisutna na vaginalnoj sluznici zdravih žena, ali njen prekomerni rast dovodi do BV.

Escherichia coli

Escherichia coli lako može difundovati iz crevnog trakta do urogenitalnog, i može izazvati BV.

Prevotella

Prevotella je gram negativna bakterija koja normalno nastanjuje usnu duplju, vaginalni i gastrointestinalni trakt. Prekomerno razmnožavanje ove bakterije dovodi do bakterijske vaginoze, kao i do rasta drugih patogenih organizama.

Bacteroides

Bacteroides su anaerobne, gram-negativne bakterije koje su povezane sa prevremenim porođajima.

Fusobacterium

Fusobacterium nastanjuje usnu duplju i smatra se uzročnikom paradentoze. Ipak, može se pronaći i u amnionskoj tečnosti i placenti majki koje su imale prevremeni porođaj.

Eubacterium

Eubacterium normalni stanovnik vaginalnog i gastrointestinalnog trakta. Veći broj ovih Eubacterium-a povezuje sa bakterijskom vaginozom.

Bakterijska vaginoza - Uzroci

Dijagnoza bakterijske vaginoze

Za dobijanje tačne dijagnoze, prvenstveno je bitan ginekološki pregled, razgovor sa pacijentom i uzimanje anamneze. Zatim se uzima uzorak vaginalnog i cervikalnog brisa. Ukoliko se nakon analize, sekret iz vagine svrsta u IIIa ili IIIb grupu sekreta, postoji nalaz vaginalne bakterioze.

Bakterijska vaginoza - Dijagnoza
Clue ćelije – mikroskopski nalaz

Amsel-ovi kriterijumi važni za dijagnozu:

  • Homogen sekret, bez znakova akutne upale
  • pH iznad 4,5
  • Pozitivan aminski test
  • Pozitivan nalaz Clue ćelija

Simptomi bakterijske vaginoze

Bakterijska vaginoza može, a ne mora pokazati simptome. Ukoliko su prisutni, simptomi BV uključuju:

Vaginalni sekret

Sivkast, proziran i vodenkast vaginalni sekret.

Neprijatan miris

Neprijatan miris (na ribu), koji bude najintenzivniji nakon odnosa ili tokom ciklusa.

Iritacija vagine

Ponekad je prisutna i iritacija vagine.

Asimptomastke bakterijske vaginoze su posebno opasne, jer bez simptoma, ne dolazi ni do njihovog lečenja. Ukoliko su dugo prisutne, ove infekcije mogu izazvati začepljenje jajovoda, odnosno sterilitet ili prevremeno rođenje beba. Takođe, aminski kolpitis povećavaja rizik od dobijanja svih seksualno prenosivih bolesti (herpes, hlamidija, gonoreja, HIV ili HPV).

Koje su komplikacije kod bakterijske vaginoze?

Iako se bakterijska vaginoza (BV) kod većine žena ne manifesuje ozbiljnim komplikacijama, u nekim slučajevima može dovesti do:

  • Povećanog rizika od polno prenosivih infekcija: BV može poremetiti ravnotežu vaginalne flore, čineći žene osjetljivijim na infekcije poput gonoreje, hlamidije i HIV-a.
  • Komplikacija u trudnoći: BV je povezana sa pojačanom incidencom preranog porođaja i infekcija membrane ploda.Upala maternice i jajovoda: U retkim slučajevima, BV može preći u maternicu i jajovod, dovodeći do zapaljenja (endometritisa i salpingitisa).

Kako izlečiti bakterijsku vaginozu?

Ljudski organizam ima sposobnost da uvek teži vraćanju u ravnotežu – homeostazu. Tako je u mogućnosti i da spontano dovede do vraćanja mikrobne vaginalne ravnoteže. Drugim rečima, kod 30% žena sa bakterijskom vaginozom dolazi do spontanog ozdravljenja, bez tretmana.

U drugim slučajevima, lekovi izbora jesu uvek antibiotici – klindamicin ili metronidazol. Oba leka se mogu aplikovati i lokalno (u obliku vaginaleta) ili oralno. U 90% slučajeva, nakon nedelju dana tretmana antibioticima, simptomi se povlače.

Nažalost, nakon antibiotskog lečenja koje je vrlo efikasno, dolazi do ponovne pojave BV u čak 80% slučajeva. Ovo vraćanje bolesti se dešava jer i dalje postoji manjak dobrih laktobacila čija je uloga da spreče prekomeran rast ostalih bakterija.

Dodatak laktobacila u formi oralnih kapsula je izuzetna pomoć vraćanju vaginalnog balansa i sprečavanju ponavljajućih bakterijskih vaginoza.

Ovo se može na lak i jednostavan način postići korišćenjem BIOTE intime.

BIOTA intima® kapsule važe za vaginalni imunoprobiotik koji u svom sastavu ima čak šest visokospecifičnih laktobacila i pored njih laktoferin i vitamin D. Ovaj proizvod je namenjen za zaštitu vaginalnog, urinarnog i probavnog trakta od bakterijskih i gljivičnih infekcija, a njegova učinkovitost potvrđena je i naučnim istraživanjima.

Kako sprečiti razvoj bakterijske vaginoze?

Ako su se dame u prošlosti borile sa bakterijskom vaginozom – onda će im drugačije životne navike svakako pomoći u tome da se mogućnost vraćanja infekcije smanji. Za početak, važno je redovno i pravilno održavanje higijene sa sredstvima koja nisu agresivna i koja neće narušiti prirodnu ravnotežu miktrobiote. Preferiranje nošenja komotnog pamučnog donjeg rublja i sigurnih seksualnih odnosa je isto tako važno, kao i vođenje računa o ishrani. Kada u svoj plan ishrane uvrstite zdravu hranu koja je bogata probioticima i tome kao dodatak koristite adekvatnu suplementaciju – odlučili ste se preventivne mere kojima ćete vrlo verovatno sprečiti nastanak novih infekcija.

Zaključak

Za kraj, znajte da je svaki problem rešiv.

Ono što je najvažnije jeste svesnost o prisutnosti simptoma koji ukazuju na bakterijsku vaginozu. Blagovremena reakcija na uočene simptome i odlazak kod lekara mnogim ženama olakšava sam proces lečenja i potencijalni nastanak daljih komplikacija. Zbog toga je bitno da se nijedan simptom ne zanemari, jer osim što donosi nelagodu i stres, može da kroz neko vreme zakomplikuje proces lečenja.

Često postavljana pitanja

BV je vrsta vaginalne infekcije koja najstaje usled neuravnoteženosti mikrobiote, gde je prisutan manji broj laktobacila i rast štetnih bakterija zbog kojih se infekcija razvija.

Simptomi po kojima se vaginalna bakterioza može prepoznati jeste neprijatan miris vaginalnog sekreta čija je boja sivkasta ili bela, kao i pojava iritacije u vaginalnom području. Važno je napomenuti da simptomi nekada mogu i da izostanu.

Svaka žena bi trebala da se javi doktoru odmah po uočavanju prvih simptoma, naročito ako je reč o trudnicama. Ukoliko se uočeni simptomi zanemari, može doći do nastanka brojnih komplikacija koje će otežati buduće lečenje.

Dijagnoza BV postavlja se na osnovu uzete anamneze, ginekološkog pregleda i analize briseva.

Lečenje BV u najvećem broju slučajeva podrazumeva terapiju antibioticima.

Ne, jer ova vrsta infekcija podrazumeva disbalans u vaginalnoj mikrobioti i ona se može javiti i kod žena koje nikad nisu imale seksualne odnose.

Može, pa je prevencija vrlo važna.

Literatura

https://www.webmd.com/women/what-is-bacterial-vaginosis

https://www.nhs.uk/conditions/bacterial-vaginosis/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bacterial-vaginosis/symptoms-causes/syc-20352279

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3963-bacterial-vaginosis

Dipl. Ph Jasna Simičić

Podelite ovaj članak

Call Now Button